Indie: Posvátná energie Gokarny

kudle beach

Do Gokarny se sjíždějí hinduisté z celé Indie, podívat se na Shivův lingam, který má neobvyklý tvar, je nakloněn do strany. Říká se, že vypadá jako kraví ucho. A proto také název města Gokarna, což je v překladu samotné kraví ucho.

Jak k tomu podle legendy došlo?

Ravana, který si byl vědom síly a moci Shivova lingamu, se ho rozhodl dostat z Indie na Srí Lanku. Podmínkou bylo, že ho po cestě nesměl nikde položit, jinak s ním už nebude moci znovu pohnout. Ravana ho nesl bez odpočinku celou cestu z Himalají, v Gokarně se však rozhodl zastavit a vykonat svůj večerní posvátný rituál. Požádal tedy poblíž stojícího hocha, aby mu lingam na chvíli podržel, po domu než vykonná modlitební rituál. Nevěděl že hoch, který se vyskytl zrovna poblíž, není jen tak někdo, ale je to samotný Ganesha vtělený do lidské podoby, aby tak zabránil Ravanovi odnést tento mocný a energeticky silný lingam z Indie. Během doby, kdy se Ravana modlil a vykonával rituál, Ganesha převlečený za chlapce lingam položil na zem. A tak zůstal navždy v Gokarně. Jen změnil tvar, když se ho Ravana snažil vytáhnout ze země, naštěstí neúspěšně.

Gokarna je posvátné místo s několika důležitými chrámy. Ve městě můžete vidět chrám bohyně Durgy (bohyně odstraňující negativní energii). Proslulý Shivův chrám. Neměli byste vynechat ani návštěvu Rama chrámu a Ganesha chrámu. Dále pak zcela speciální dva přírodní Shivovy chrámy. Jeden je umístěn v jeskyni s klikatými tajuplnými chodbami, jejíž cesty vedou až do Varanásí, a druhý je zasazen v útesu. Lingam v útesu vznikl naprosto přirozeně z horniny, avšak co je ještě více zajímavé, na jeho vrcholek vždy kape voda. V době dešťů i sucha. Odkud? Tak na to vám odpovědět nedokážu, zkuste přijet a sami tuto záhadu rozluštit.

Gokarna se pyšní mnoha krásnými dlouhými plážemi, i menšími soukromými. Není přelidněná, někdy vás překvapí živou pulzující atmosférou s rytmem bubnů a kytary. Někdy naopak klidem a pozvolně plynoucí atmosférou. Z nejznámějších pláží můžete vidět: Kudle beach, Gokarna beach, Om beach, Half moon beach nebo Paradise beach. A ani na delfíny nemusíte daleko. Někdy když si jen tak plynete na vlnách moře, ztišíte se a začnete naslouchat hloubce, moudrosti a nekonečnosti oceánu, tito pozemští andělé se zjeví přímo u vás, tak jak se to stalo mi jen pár metrů od Kudle beach. A když se najednou 2 metry od vás objeví to nádherné obrovské stvoření, radostně skotačící ve vlnkách, docela jistě se vám také zastaví dech radostí a sílou okamžiku :-).

Přes svoji popularitu, si toto malé městečko obklopené oceánem pořád zachovává indickou atmosféru. Můžete zde nakoupit krásné předměty a oblečení s vůní a designem východních dálek. Nebo si zaskočit každý čtvrtek na pravý indický trh a koupit exotické ovoce mnoha barev a chutí, koření nebo květiny za neuvěřitelné ceny.

V místních restauracích pořídíte vše od indického jídla, přes izraelské, tibetské, italské, španělské, čínské, až po mořské plody, čerstvé ryby a všemožné pochoutky ze zeleniny a ovoce. Neměli byste vynechat ani pravé ajurvédské masáže v ajurvédských lázních Arya Ayurvedic Panchakarma centru, které se nachází přímo na krásné Kudle beach. Bydlet zde můžete v krásném Arya hotelu nebo třeba bambusových chatkách, pokud máte rádi romantiku.

Blízko Gokarny můžete zavítat do Murudeshwaru, kde spatříte obrovskou monumentální sochu Shivy a jeden z mých nejoblíběnějších chrámů…o tom zase někdy příště :-)!

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *